Na gitarach tej firmy grali Slash i Jimmy Page. Teraz stoi na skraju bankructwa
BBC przypomina, że firma Gibson została założona w Nashville w 1902 roku. Teraz, po ponad stu latach istnienia, marka złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. Powód? Długi w wysokości 500 milionów dolarów. W związku ze złożonym wnioskiem, kontrolę nad firmą przejęli kredytodawcy.
Nieudany interes
Kłopoty finansowe zaczęły się, gdy firma przejęła cztery lata temu dział audio-wideo Philipsa, nastawiając się na produkcję słuchawek, głośników czy gramofonów. Transakcja, która kosztowała znaną markę 135 milionów dolarów okazała się nieopłacalna, i teraz Gibson wycofuje się z tego biznesu. Firma kojarzona głównie z gitarami elektronicznymi skupi się wyłącznie na produkcji instrumentów.
Dyrektor generalny firmy Henry Juszkiewicz stwierdził, że złożenie wniosku o ochronę przed bankructwem zapewni Gibsonowi „długoterminową stabilność i kondycję finansową”.
Znana marka
Gibson produkuje gitary elektryczne w Nashville i Memphis, a w Bozeman znajduje się wytwórnia gitar akustycznych. Rocznie firma sprzedaje 170 tys. gitar w 80 krajach. Najbardziej znanym instrumentem sygnowanym tą marką jest gitara Gibson Les Paul. Grali na niej m.in. Slash z Guns N'Roses, Jimmy Page z Led Zeppelin czy Bob Marley.
Przedstawiciele firmy twierdzą, że jeszcze w tym roku chcą wycofać wniosek o ochronę przed bankructwem i finansowo „stanąć na nogach”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Gibson już pod koniec września zyska pewność, że nie grozi mu upadłość.